INFO

48-Luděk-s-MichalemNebylo mi ještě 18 let a chci tetování. Dá se s tím něco dělat?

Občanský zákoník vyžaduje, aby mladší 18 let měli písemné potvrzení, že jejich rodiče či zákonní zástupci s tetováním souhlasí. Proto je nutné s sebou přinést vyplněný a podepsaný formulář, jinak vás nemůžeme potetovat. Pokud vám tedy ještě nebylo 18 let, stáhněte si a vytiskněte tento formulář v a přineste jej s sebou na tetování vyplněný a podepsaný. Rodiče a doprovod můžete vzít samozřejmě také. V některých případech trváme na přítomnosti rodičů.
Stáhněte si prosím toto prohlášení.

 

Tetování je záležitost, kdy se vám natrvalo napíchá barva do pokožky a jelikož je to natrvalo, není nic horšího, než zmrcasený obrázek. Několik takových už jsem měl tu možnost vidět, nejde jen o křivé čáry, vypadanou barvu atd, to se opraví, ale bohužel jde o i zjizvenou kůži, infekce, zapálené kérky hnisající a infekcí oplývající. Dobrý tatér vám takovouto paseku na těle neudělá, kromě pomůcek by měl znát dobře charakteristiku kůže, protože součást licence je nejen tatérství, ale i školení o zdravotních rizicích a samozřejmě školení o porušování integrity kůže a pravidla tohoto porušování.

Nemusíte být tatér, ale o pokožce byste měli něco vědět i v případě, že se jdete nechat kérovat, přece jen vám do ní někdo napere barvičky. Lidská pokožka je fungující orgán, který dýchá, odumírá, regeneruje se. Slouží jako podkladový materiál pro tetování a jiná zdobení, je vlastně jakýmsi plátnem. Chrání to, co má naše tělo uvnitř a my bychom měli chránit ji. Vylučuje odpadní látky, udržuje tělesné teplo, přijímá informace z vnějšího světa. Kůže je největším plošným orgánem našeho těla, u dospělého člověka má 1,5 až 1,8 m2 a vážit může až 4, 5 kilogramu. Plátna máte tedy víc než dost.


Kůže se skládá ze tří vrstev, z pokožky, škáry a podkožního vaziva. Pokožka se skládá z několika vrstev plochých buněk, které odumírají a odlupují se. Buňky povrchové obsahují bílkovinu, která se těžko rozpouští ve vodě a z tohoto důvodu je kůže pro vodu nepropustná. Tato vrstva obsahuje též pigment, barvivo melanin, které udává odstín naší kůže. Pod pokožkou najdeme škáru, tenkou vazivovou vrstvu, ve škáře probíhají krevní a mízní cévy. A právě až tam se tetovací jehla dostává a váš obrázek krvácí. Ze škáry také vybíhají receptory, proto některé tetování bolí více a jiné méně. Pod škárou je podkožní vazivo, jakási tuková tkáň. Tyto tři vrstvy plní několik funkcí, nás z hlediska tetování bude zajímat funkce resorpční, tedy schopnost kůže pohlcovat vnější látky, avšak tato schopnost je celkem malá. Díky této funkci naše kůže pohlcuje barvy. Tetování má tedy jasný princip, dostat pigment, tedy barvu, přes membránu pokožky, nejčastěji propíchnutím kůže a pod tuto membránu barvivo zanést. Pokud barva projde, kůže nedokáže vynést pigment na povrch těla a sama se nedokáže barvy zbavit.

img_0220-0
Co se přesně děje, když vás tatér tetuje a vy slyšíte jen bzučení strojku a vnímáte lehce palčivou bolest? Po proniknutí jehly s barvou pod membránu pokožky se barva dostane do škáry, pokožka nad ní je narušena propíchnutím. Těsně po penetraci kůže nastává zánětlivá odezva, místo po vpichu zrudne, zanítí se a škára vyšle na povrch pokožky krev z porušených cévek. Je to odezva na mechanické poškození kůže. Dojde k přesunu leukocytů do místa zranění, přesně tak, jak to znáte například z odřeného kolena. V další fázi nastane regenerace epidermu, utvoří se na povrchu ochranný strup, pod kterým vzniká nová vrstva pokožky. Kolem pátého dne se kůže remodeluje, pigment je zanesen ke krevním kapilárám a zůstává tam. V posledním stádiu je kůže regenerovaná, mizí zánětlivá reakce a tetování je již takřka hotové, pak je jen třeba dodržovat hydrataci pokožky. Tak toto se děje s vaší pokožkou.


Co se děje s celkovým organismem? Tělo reaguje na zánět a porušení pokožky obrannou funkcí, vysílá mozku signál, že se něco děje a organismus na tetování reaguje. Celou dobu během procesu tetováže vaše tělo bojuje s tímto záškodníkem, proto se většina tetovaných cítí po tetování unavená a vyčerpaná, může se dostavit i jakási vnitřní horečka, rozechvělost, to vše je reakcí na boj těla s narušením pokožky. Citlivější jedinci mohou mít problém s prahem citlivosti a s nízkým tlakem a může dojít k nevolnosti. Jiná rizika vám během procesu tetováže nehrozí.

b958cd4260156ba994d3505d64757284Co tedy dělat, než zasednete do křesla? Vyberte si místo a motiv, pokud si nevíte rady, neváhejte konzultovat a radit se s tatérem, pokud je již v tuto chvíli neochotný a nevlídný, vyměňte ho, je to vaše tetování na vaše tělo na celý váš život, takže pokud vám není příjemná spolupráce s ním, najděte si lepšího, je jich spousta. Máte vybrané místo, velikost, hotový návrh a máte termín, teď už jen samotný proces. Před tetování se nedoporučuje pít alkohol ani se nijak jinak omámit, vyvarovat se věcem, které ředí krev, tetování by pak krvácelo a tatérovi by se velice špatně tetovalo. Rozhodně přijďte v dobré náladě a duševní pohodě, a pakliže máte tatéra, který je zkušený, svěřte se mu do rukou, ptejte se a nebojte se ozvat, pokud vám něco není jasné. A jak to probíhá dál, to už víte, motiv se přenese na tělo, zapne se strojek, připraví se kalíšky s barvou a zzzz… a vaše tělo s tím bojuje a bojuje.

Bolí tetování? Otázka častá a těžko na ní jednoznačně odpovědět. Kosti a slabiny bolí více než sval, takže nárty rozhodně ucítíte víc, než lýtko, více ale hraje roli individualita každého z nás. Je to spíše nepříjemné, než bolavé, spíše palčivé, než tupá bolest. Co se týče dalších pravidel, otázek a podobně, tak často se lidé ptají na věk, jizvy, znaménka, solárium a podobně. Většina salonů tetuje od 18let, v případě věku nižšího je nutné mít souhlas rodičů, to není nic nového, ale je lepší si počkat, přece jen rozum je třeba na takovýto krok mít. Ohledně jizev a znamének, jizvy se tetují, ale je zde riziko, že barva vypadá, znaménka a pihy se zpravidla netetují, obrázek se dělá okolo a nechá se do něj znaménko zakomponovat. Co se týče solária, jak říká můj tatér, je to jako když natřete vrata a svítí na ně sluníčko…vyblednou. S tímto se musí počítat i v případě solária, je tu riziko, že při nadměrném slunění se v soláriu si časem z omalovánek uděláte obrázky, co budou potřeba dovymalovat. Stejné riziko hrozí tetování i v létě, neopalovat se před a po, nechodit s čerstvým tetování do bazénů a koupališť a v každém případě se vyvarovat infekci. Po zahojení a vyloupání strupů to chce hodně vysoký faktor.  Tím se dostáváme k části, co dělat, když už obrázek máte, máte ho zakrytý folií a nesete si ho domů. Folii je dobré po příchodu domů odstranit, tetování omýt vodou a nechat volně oschnout. K omytí použijte například jednorázových utěrek či vatových tamponu. Někdo doporučuje jen vlažnou vodu, někdo antibakteriální mýdla, např. Protex. Tetování je stejně jako odřenina otevřená rána, je zde veliké riziko zavlečení infekce, noste čisté oblečení, myjte a potírejte si tetování čistýma a umytýma rukama a nenechte si na něj sahat od obdivovatelů či fanynek. Dejte pozor na odření či stržení strupů. Tetování se do zahojení potírá regenerační mastí, ideální je Bepanthen Plus, obsahující panthenol.

Mytí a mazání provádějte ráno a večer, po cca 2-4 dnes se začnou slupovat stroupky. Nikdy je netrhejte násilím, neškrábejte atd. a nechte je volně odpadat. Strupy sami poznají, kdy se jim chce pryč. Pokud budete omývat a pečlivě mazat, mělo by být vše v pořádku. Rizika hojení mohou nastat v případě, že tatér nedodržel hygienická pravidla, anebo jste si infekci způsobili vy sami, v tom případě mohou vznikat velmi nepěkné až hnisavé obrazce a místo barviček pak máte mokvající ránu, antibiotika a zničenou kérku. Pečlivost je opravdu na místě. Chraňte si tetování, ať se jím pak můžete chlubit. V tuto chvíli máte zahojené tetování a máte radost. Né každý ale tuto radost musí mít, cokoliv se mohlo pokazit.Existují možnosti dvě, přetetovat nebo odstranit.

Přetetování je dneska docela běžná praktika, kdy se vybledlé a černé všelicos nechává měnit v barevné umění, někdo ale přece jen potřebuje či chce, aby tetování zmizelo. Odstranění je ale velice ošemetné. Né vždy laser zvládne vše a nikdy není odstranění úplné.

O procesu před, během a po tetování už jsem se zmínila, o pokožce taky, co ještě chybí? Něco o nástrojích, barvách a o tom, co by tatér měl mít. Nemusím říkat, že čisto, sterilní prostředí, tetovat by se mělo na křesle, které je omyvatelné, správný tatér před vaším zrakem omyje křeslo dezinfekcí, omyje pracoviště, připraví vše sterilní a pracuje v rukavicích. Pokud sahá na něco jiného než na strojek (též vydezinfikovaný) či na vás (také jste vydezinfikovaní :o), je třeba, aby si rukavice vyměnil. Nenechte se v tomto směru ukecat, že je to v pohodě. Barvičky si tatér připravuje do malých kalíšků, zvaných špiček, ze kterých si je nabírá. Barvu vždy používá z dobře uzavřené lahvičky a nespotřebovanou barvu i s kalíškem vyhazuje. Během tetování vám obrázek otírá, většinou jednorázovými utěrkami, jaké znáte z kuchyní. Dotetované části potírá vazelínou. Pokud tetování trvá dlouho a coby zákazník bolestí už kroutíte palce u nohou, většina tatérů má po ruce anestetikum, například přípravek FBN, ve formě masti, která lokálně umrtví pokožku a je tak možné tetování bez utrpení dokončit. Většina ho ale nerada používá, pouze v případě, že už to zákazník nedává, přece jen ta bolest k tomu patří a měl by si tím člověk projít.  Takže čisto, sterilní věci, dezinfekce všeho, co se bude používat a milý a ochotný tatér. Tak by to mělo vypadat. Přijdete – li do nějakého pokoje, kde vás tatér posadí na sedačku vedle svého psa či kočky, nasadí rukavice a kéruje, je to možná punk, ale není to sranda a mohlo by vás to potrápit. Nedejbože, aby u toho svačil, i to už jsem slyšela. Nemělo by se pracovat na neomyvatelných plochách, jakými jsou křesla, sedačky či postele s textilním potahem. Přece jen se v tomto materiálu drží bakterie a bylo by nemilé si je nechat naskákat do kérky. Stejně tak by na omyvatelném podkladu nebo ve stojánku měly být uloženy špičky s barvou.

Jaké barvy se u nás používají? Každý tatér je zvyklý na to svoje, nejčastěji se setkáváme s barvami Eternal, Mom´s, Kuro či Pantera, o názvy ale asi tak úplně nejde, tomu stejně většinou spíše rozumí tatér a sám ví, jaké barvy jsou ty pravé, mají krásné barvy atd. I v tomto směru má výhodu kvalitní salon či tatér, máte jistotu, že do vás vpichuje ověřené barvy a né to, co na Aukru stálo nejmíň. Barvy prochází vysokou zdravotnickou kontrolou, v nabídce jsou i vegan barvy, neobsahující žádné živočišné složky, barvy netestované a podobně. Velmi se dnes dbá na to, aby barvy obsahovaly stále méně těžkých kovů a byly stále trvalejší, co se sytosti pigmentu týče.

Co se týče strojků, zde je rozmanitá nabídka, pohybují se v řádech tisíců, ale i desetitisíců korun a je jich veliké množství. Vcelku známé jsou například strojky Lauro Paolini. Během tetování budete mít jistě dostatek času se se strojkem seznámit a váš tatér si s vámi o něm jistě rád popovídá, přece jen se znají nejlépe. O tom, jaké je příslušenství na tetování by se taky daly psát romány, jehly, špičky, strojky, součástky, gripy, sterilizátory a podobně, dnes je toho na trhu velká nabídka, podívejte se třeba do e-shopu Tattoo Suply či Triba, zde mají širokou nabídku všeho, co by tatér měl e studiu mít. Na těchto webech naleznete i nejrůznější aftercare, tedy mastičky a přípravky, které se vám budou o obrázek starat. Existuje celá řada péče o tetování, v četně color guard krémů, které vám zajistí, že vaše barvičky budou dlouho krásné.

zdroj: coremusic.cz

 

 

4 komentáře u INFO

  1. Luciana napsal:

    Dobry den.Chtěla bych si nechat přetetovat pigmentovou skvrnu pod kolenem.Máte s tím nějake zkušenosti?Dekuji za jakoukoliv informaci.Luciana

    • administrator napsal:

      Dobrý den. Pigmentová skvrna by neměla být problém. Určitě se netetují pihy a mateřská znaménka.
      Zkušenost mám s tetováním jedné pigmentové skvrny, někdy jizvy i strije.
      Pokud Vám mohu ještě nějak pomoci, klidně mi napiště na email ludek.skrip@gmail.com
      Omlouvám se, že jsem se ozval později :-)
      Luděk

  2. Adam napsal:

    Dobrý den chtěl bych se zeptat zda je tetování v 15,4 měsíce do 16 v pořádku o rodiče nejde ti s tím nemají problém jen se chci zeptat jestli to je normální.Jedna se o vlčí hlavu na předloktí

    • administrator napsal:

      Dobrý den,
      Občanský zákoník vyžaduje, aby mladší 18 let měli písemné potvrzení, že jejich rodiče či zákonní zástupci s tetováním souhlasí. Proto je nutné s sebou přinést vyplněný a podepsaný formulář, jinak vás nemůžeme potetovat. Pokud vám tedy ještě nebylo 18 let, stáhněte si a vytiskněte tento formulář v a přineste jej s sebou na tetování vyplněný a podepsaný. Rodiče a doprovod můžete vzít samozřejmě také. V některých případech trváme na přítomnosti rodičů.
      formulář je ke stažení zde:

      http://ta2.cz/?page_id=16

      S pozdravem Luděk Škrip
      TA2 Tattoo studio
      tel 602412221
      http://www.ta2.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>